31st Čvc2014

Zelené smoothie

by Iva V.

zelené smoothie

Smoothie můžete připravit i z listové zeleniny. Saláty nebo divoké byliny zkombinujte s jedním druhem sladkého ovoce a výsledek vás mile překvapí. Nejraději mám hrušku nebo banán s listy různých salátů. Vodu přidejte podle požadované hustoty.

zelené smoothie hruška

14th Led2014

Makové mléko a banánovo-papájové smoothie

by Ella

smoothie_banán-papája

Rychlá, levná a hlavně výživově hodnotná výroba domácího mléka z máku.

Ingredience:

  • 100 g máku (může být modrý, ale i bílý – mléko z bílého máku bude mít malinko oříškovější chuť)
  • 800 – 1000 ml vody (když použijete jen 800 ml vody, mléko bude krémovější)

Mák propláchneme, zalijeme odměřeným množstvím vody a necháme přes noc stát v pokojové teplotě. Ráno bude tekutina našedlá, protože se z máku postupně uvolnil tuk. Přelejte směs do mixéru a spusťte jej na plné otáčky. Můžete použít i tyčový.  Teprve mixováním nabobtnalého máku se totiž do nápoje dostanou cenné látky. Pak už jen zbývá makové mléko přecedit.Vystačíte si i s klasickými jemnými kuchyňskými sítky, použít ale můžete také lněné plátno, speciální vak na výrobu ořechových mlék, anebo třeba obyčejnou silonovou punčochu. Pokud se Vám bude zdát, že struktura nápoje po prvním scezení ještě není dostatečně jemná, nebojte se scezení zopakovat.

Smoothie:

Ingredience:

  • mražený banán (1 až 2 – záleží, jak chcete mít drink hustý)
  • půlka pomeranče
  • půlka papáji

Vše dobře rozmixujte (já používám tyčový mixér). Můžete si přidat sladidlo – javorový nebo váš oblíbený sirup, semínka – ráda používám chia, záleží na vás.

Voila, je hotovo.

 

 

13th Led2014

Smoothie s pětilistým ženšenem

by Iva V.

ženšen pětilistý

Zeleně i v zimě. Pětilistý ženšen – Jiaogulan je  jedna pro zdraví nejprospěšnější bylina světa. Pěstuji ji už pár let, v bytě nejenže vypadá hezky, ale hlavně se dá jíst… 

Potřebujete:

  • Pětilistý ženšen – stačí pár čerstvých listů
  • ovoce – tentokrát hruška, banán, kousek čerstvého kokosu
  • vodu, nebo rostlinné mléko, klidně i sirup…
  • přidejte cokoliv vás napadne a na co máte zrovna chuť 🙂

Pokud s ženšenem začínáte, tak opatrně a postupně. Začněte s jedním lístečkem a postupně přidávejte. Smoothie je ideální způsob jak ho do sebe dostat, protože je hořký a fakt moc nechutná, ale v ovoci se ztratí. je to bylina nesmrtelnosti, tradiční v čínském lékařství, u nás se jí v létě daří výborně venku, v zimě v bytě, jednoduše se množí a pořád dorůstá. Za téměř nulové náklady přírodní životabudič 🙂

Takže všechno mixnout a vypít.

smoothie ženšen

13th Led2014

Smoothie z kopřiv

by Iva V.

kopřivy

Jaro máme po celou dosavadní zimu, tak proč toho nevyužít…Tyhle mladé kopřivy jsem si nasbírala první lednový týden.

Potřebujeme:

  • dostatek vůle si najít pod starou trávou mladé kopřivy
  • jakékoliv ovoce – jablko
  • vodu, nebo studený zelený čaj – ideálně bio
  • můžete přidat jakákoliv semínka kvůli obsahu tuku – př.slunečnice

Všechno si pečlivě omyjeme, z jablka odstraníme jádřinec, nakrájíme na menší kousky a všechno mixujeme. Jak dlouho záleží na vašem mixéru. Já mám retro etu po mamince a úplně mi stačí, zvládne i dortové korpusy z ořechů, jen to asi trvá trochu déle než nějakým supermixem…:-)

smoothie kopřivy

Dobrou chuť.

11th Led2014

Smoothie z klíčivého mixu

by Iva V.

Klíčivý mixPokud nefandíte průmyslově vyráběným doplňkům stravy a nemůžete se dočkat jara na zahrádce, mějte za oknem svojí mini zahrádku a pak si pěkně pochutnejte na zeleném smoothies.

  • Klíčivý mix – alflalfa, hořčice žlutá, pískavice řecké seno
  • Ovoce – banán, kaki nebo jakékoliv jiné

Množství které vidíte je na dvě sklenice o 0,25, vodu přidejte podle toho, jakou chcete mít výslednou konzistenci. Všechno hoďte do mixéru a můžete pít. Místo vody klidně přidejte rostlinné mléko.

Mix klíčím podobně jako je návod na krabičce. Semínka dám rovnou na mokrou buničinu, ve tmě ve špajzu si pobudou dva tři dny, pak už jsou za oknem. Denně zaleji, když jsou starší a buničina je kořínky spojená, proplachuji pod proudem vody. Kupuji bio mix za 50,- a vydrží mi přes celou zimu a to mám na okně pořád něco zeleného 🙂smoothie

Dobrou chuť

26th Srp2012

Ostružinový koktejl

by Veganosaurus Rex

Za plotem u sousedů si natrháte mističku ostružin, hlavně ať vás nevidí, doma umyjete, přidáte sojové mlíčko, třtinový cukr dle chuti a pár lístků máty a rozmixujete.

10th Čvc2012

Mojito

by Veganosaurus Rex

Letní drinky v tomhle vedru vždycky příjdou vhod.

Nakrájíme si 1-2 limetky na menší kusy do džbánku, přihodíme třtinový cukr a lístky máty a stlačíme na dno, aby to pustilo šťávičku. (všechno předtím pořádně omejem) Potom přihodíme rozdrcenej led, zalejem bílým rumem (dle chuti) a dolejem vychlazenou sodovkou. Množství ingrediencí doplňujem dle chuti, když tam nedáš ten rum, tak je to srovnatelně dobrý…

30th Kvě2012

Café Zapatista

by Veganosaurus Rex

Tohle není recept, jako spíš představení sympatickýho projektu spolupráce stavějící na vzájemný solidaritě.

Tato káva má barvu země, země bohaté a nekontaminované, po tisíciletí obdělávané indiánskými kmeny Mayů – pouze a jen přírodními metodami. Země, utlačované a vykořisťované velkostatkáři a nadnárodními korporacemi podporovanými vládou. Země vzbouřené, kde se potomci původních obyvatel rozhodli vzít své životy zpět do svých rukou, a kde jako Zapatisté bojují za právo každého a každé žít důstojně a ve svobodě.

Kdo jsou zapatisté a co se děje v mexickém státě Chiapas od roku 1994, kdy z džungle vyšli indiánští partyzáni, aby se postavili za svá práva a důstojný život, se můžete dočíst například ZDE.

Rolníci, kteří vypěstovali tuto kávu, dostali za svou práci zaplaceno plnou a spravedlivou cenu, tedy třikrát více peněz než kolik by jim daly nadnárodní korporace. Káva je po ropě, druhým největším vývozním artiklem na světovém trhu, a zrovna v Mexiku se kávě daří a patří k nejlepším svého druhu. Tato káva je bio a pochází z horské oblastí jihomexického státu Chiapas od zapatistického družstva Ssid Lequil Lum a dalšího autonomního družstva Longo Maï/CoopeAgri z Kostariky sídlícím ve městě San Jorge.

Káva je pražená a balena v Německu kolektivem Cafe Libertad, firmou, která je v rukou jejich pracovníků, bez šéfů. www.cafe-libertad.de

Hmotnost: 250 gramů

INFO A OBJEDNÁVKY ZDE!!!:
cafe-libertad_cz@riseup.net

Maximum výtěžku z prodeje putuje družstvům v Chiapasu, stejně jako ostatním družstvům, od kterých Café Libertad bere kávu. Z každého kila kávy jde 40 centů na různé dobročinné projekty a Café Libertad finančně podporuje i místní sociálně-emancipační projekty.

Video o produktech a fungování družstva Café Libertad (přes CC si zapnete titulky):

27th Kvě2012

Nápoj bohů

by Veganosaurus Rex

Výbornej drink jak v zimě tak v horoucím létě…

Oloupeme a na malý kousíčky nakrájíme štangli zázvoru a stroužek česneku a dáme na půl hodiny vařit do jednoho litru vody. Potom přidáme špetku tymiánu a vaříme dalších 10 minut. Až je to hotový, odstraníme z plamene a vymačkáme tam dva citróny a přidáme agávový sirup, nebo když nemáme, tak nějakej ten třtinovej cukr. Pokud se vypařila nějaká voda, dolejeme.

V zimě se pije jako čaj, když na vás něco leze (díky tomuhle nápoji sme přežili turné v dodávce s 8 lidma v -25°C) a v létě to dáš do ledničky na pár hodin a piješ s ledem, či bublinkama ze sifonovače. Životabudič.

23rd Úno2012

Řepovej drink

by Veganosaurus Rex

Vydatná chuťovka!

Vezmeme pár řep, oloupeme, nakrájíme na menší kousky a rozmixujem mixérem. Přidáme krapet sojovýho mlíka  a vody a ještě mixujem. Potom scedíme, materiál, co nám zbyde v sítku můžeme použít třeba do kuskusu, nebo přisypat do polívky.

02nd Led2012

Zelený nášup Joe Crosse

by Baobab

Parádní tekutý nášup pro všechny vegany,vitariány a jiné „..any“ , co jsou na půli cesty k hladovce 🙂
Návod na přípravu 0.6 l hutného lektvaru.

Ingredience:
4 stonky celeru
1 salátová okurka – (oloupaná)
1 zázvor – (tak cca. 1,5×1,5cm kousek pokud možno oloupaný)
1/2 citrónu — (bez kůry)
2 jablka
6 trsů kapusty kadeřavé
Postup:
Veškerou zelku očistíme a umyjeme. Co jest třeba oškrábat oškrábem. Co je třeba oloupat – oloupem.
Pak to všechno práskneme do mixéru a tradá rostlinnej energeťák je na světě! Pro přípravu doporučuji mýti přístup k odšťavňovači či jinému drtiči odpadu ať je Vaše práce co nejpreciznější.
Název je odvozen od autora snímku Fat, sick and nearly dead!

02nd Led2012

Rýžové víno – Saké

by Baobab

Rýžové víno - Saké

Název saké se v Japonsku používá pro několik různých druhů nápojů. Záleží především na regionu. Saké může označovat destiláty vyráběné z brambor, z cukrové třtiny a podobně. Nejznámější nápoj s názvem saké je víno vyráběné pivovarnickým způsobem, tedy vařením, z dlouhozrnné rýže. „Neasijsky“ hovořící národy pod názvem saké prakticky nic jiného než rýžové víno neznají, tedy kromě různých ochucených variant. Toto saké je dost unikátním a tradičním druhem alkoholu podobně jako naše slivovice, pivo nebo středomořská rakie.
Ingredience:
7 litrů vody
3 kilogramy cukru krystal (lze použít také cukr třtinový)
1 kilogram rýže
140 gramů droždí
2 vanilkové cukry
2 citróny
1/2 lžičky muškátového květu
1 lžičku anýzu
1/2 lžičky zázvoru
kousek celé skořice
30 kusů hřebíčků
10 kusů nového koření
Postup:
Nejprve převaříme vodu do které přidáme cukr. Do vychladlé vody s cukrem nadrobíme droždí a přidáme rýži, vanilkový cukr, muškátový květ, anýz, zázvor, skořici, hřebíček, nové koření a citróny (kůru můžete nastrouhat, dužinu citrónu nakrájet na kostky).
Saké necháme 7 týdnů kvasit v 10 litrovém demižonu (demižon je vhodné utěsnit vatou či kouskem látky s gumičkou). Saké po 7 týdnech stočíme do lahví a necháme ještě dalších 14 dní uležet na tmavším  a chladnějším místě.
02nd Led2012

Domácí víno

by Veganosaurus Rex

Tady je jeden recept od kamaráda, který leží dlouho v zapomnění:

Vyrobit si vlastní víno není nic složitého, nenechte se zaskočit délkou návodu. Víno lze připravit téměř z veškeré zeleniny a ovoce, pouze je nutné podle tabulek dodat cukr a vodu. Je to jednoduchý způsob jak konzervovat ovoce, příjemnější než výroba kompotů. Nehrozí téměř žádné nebezpečí otravy (vyjma otravy alkoholem) Chce to jen čas, asi tak 2–3 měsíce, nejlépe půl roku. Pouze si budete muset zvyknout na specifickou chuť a vyšší obsah alkoholu až 16%. Pokud bude víno zakalené není to na závadu.

Potřeby: Nejdůležitější a nejnáročnější je sehnat demižon. Mnoho lidí ho má doma a nepoužívá ho. Projděte se po půdě (sklepě) vašich prarodičů a nejspíš na nějaký narazíte, raději neopletený. Vůbec se neostýchejte ho vyvlastnit, určitě ho potřebujete víc než oni. Nejspíše vám ho rádi dají. Kupovat ho nemá smysl, 5-ti litrový stojí 208kč, 25-ti litrový 300kč, 50-ti litrový 780kč. Asi nejpříjemnější způsob bude zakoupit v delvitě 5-ti litrový i s vínem za 150kč! Nejlepší jsou desetilitrové, snadno se s nimi manipuluje. Chtěl bych vás vidět jak ústům zvedáte padesátilitrovou láhev (tzv. alkoholokaust) Skoro v každé větší drogerii seženete směsnou kulturu kvasinek Vínka (prostě vinné kvasinky – 6kč dají vám k nim i stručný návod k použití). Nejspíše vám dají i živnou sůl – 7kč, ta ale není bezpodmínečně nutná. Balení živné soli i kvasinek vystačí na deset litrů vína.

Dále budete potřebovat kvasnou zátku. Kvasná rourka bez špuntu stojí asi 30kč, můžete použít i kvasný klobouček Vínka. Kvasnou rourku zasaďte do korkové zátky která pasuje do vašeho demižonu. Dírku v ní budete asi muset vyvrtat. Velký pozor při cpaní trubičky do zátky! Když trubičku rozbijete asi si u toho i pořežete ruce!
Kvasná zátka zabraňuje přístupu kyslíku do lahve a zároveň umožňuje probublávání CO2 ven. V případě přístupu kyslíku by mohl vzniknout ocet. V kvasné zátce musí být nalito trochu vody-musí to přes ní probublávat. Můžete použít i hadičku jednou stranou zasazenou v korkovém špuntu a druhou stranou ponořenou ve zkumavce s vodou.
V Jihlavě se dají kvasinky, živná sůl, kvasná rourka i korkové zátky sehnat v drogerii U Lva (mezi Beneškou a Matky boží)

K samotnému procesu výroby se nebudu snažit napsat nic svého. Držte se oficiálního návodu výrobce kvasinek.

Návod k použití kvasinek VÍNKA

Obsah 1 sáčku kvasinek VÍNKA stačí na prokvašení 10 litrů.

Suché kvasinky VÍNKA se před vlastním zakvašením vína nechají ozmnožit takto: Obsah balíčku se vsype do čisté (vypařené) lahvičky o obsahu 150 ml, která se naplní do 3/4 převařenou ovocnou šťávou asi 25°C teplou (lze použít také jablečný mošt). Lahvička se uzavře vatou a nechá stát po dobu 72 hodin při teplotě kolem 25°C. Takto rozmnoženými kvasinkami se zakvasí ovocná šťáva.

Postup při přípravě vína

1. Dobře vyčištěná, horkou vodou vymytá kvasná nádoba o obsahu 10 l se naplní do 9/10 ovocnou šťávou, upravenou cukrem a vodou podle tabulky. Nedoporučuje se láhev plnit více, aby šťáva při bouřlivém kvašení nevytekla. Do šťávy se dokonale spláchnou rozmnožené kvasinky, připravené podle návodu a l sáček živné soli VÍNKA a uloží se do místnosti, ve které je asi 20 až 25°C.

2. Při přípravě vína z ovoce, které se nelisuje (celé plody), např. šípky, trnky, dále z povidel a chlebových kůrek se doporučuje použít dvojnásobného množství kvasinek, tj. 2 sáčky na 10 litrů vína.

3. Při přípravě vína ze sušeného ovoce se doporučuje ovoce svařit s vodou a cukrem

4. Po bouřlivém kvašení se doplní kvasná nádoba svařenou ochlazenou vodou a víno se ponechá dokvasit.

5. Po ukončení kvašení , obvykle za 3 – 6 týdnů se víno stočí z usedlých kalů gumovou vyvařenou hadičkou do čisté, nejlépe vyvařené nádoby tak, aby se kvasničný sediment nezvířil. Nádoba naplněná vínem až po hrdlo se uzavře buď opět kvasnou nebo čistou zátkou korkovou a nechá se asi 2 měsíce stát. Po této době se provede druhé stáčení vína z kalů a to již přímo do lahví. U běžných druhů ovoce se nevylučuje použití kvasinek bez přídavků živné soli.

Předpis na 10 litrů vína

Tolik oficiální předpis. Pár mých osobních zkušeností:

Na začátku demižon naplňte jen z 8–9/10. Kdyby byl plný mohla by šťáva vypěnit. Po ukončení bouřlivého kvašení (3–6 dní) ho doplňte vychladlou převařenou vodou, nebo šťávou.

Není kam spěchat. Kvasinky je opravdu nutné nechat předem rozmnožit, potom vystačí i na větší objem vína. Kdo má přístup k chemikáliím může místo prodávané živné soli použít na špičku nože fosforečnanu amonného. Pozor aby kvasinky nepřišly do styku s vřelou vodou, nemuseli by to přežít.

Na rozmnožení kvasinek stačí použít oslazenou vodu.

Demižon musí být důkladně opláchnut od mycích prostředků, mohou brzdit či dokonce zastavit kvasný proces. Když se rozhodnete k výrobě použít kupovanou šťávu zkontrolujte jestli neobsahuje konzervanty.

CO2 začne přes kvasnou zátku probublávat až za 12–48 hodin, v závislosti na objemu demižonu. Pokud probublávat nezačne asi uniká jinudy.

Někdo doporučuje kvasit jen při teplotách 15–20˚C prý je větší výtěžnost alkoholu a aromatických látek. To je asi nutné vyzkoušet.

Pokud se rozhodnete víno opravdu vyrábět bude lepší navštívit i další stránky: Domácí výroba vína nebo DIY návod.

22nd Zář2011

Banana šejk

by Veganosaurus Rex

Když vás honí mlsná a chcete si dát něco výživnýho, není nic lepšího než šejk!

Je to jednoduchý:

Na 0,5 litru šejku dáme 6 čajových lžiček sojového mléka („zajíc“-v prášku), natrháme si jeden banán (nebo jakékoliv jiné ovoce), dáme jednu, či dvě čajové lžičky hnědého třtinového cukru, dolijeme vodou a mixérem rozmixujeme.

Výsledkem je velice osvěžující sladký nápoj, který zasytí! Když ho necháme nějakej ten čas v lednici, tak to všemu ještě přidá.