07th Zář2012

Nápoje Zajíc a kasein

by Veganosaurus Rex

Možná jste si všimli ve složení nápojů „Zajíc“, že je zde mimojiné kaseinát sodný, což je mléčný protein z kravského mléka. Mezi vegany kolují různé legendy a zvěsti… Nechci nic obhajovat, ani hanit, zde je dopis od zaměstnance firmy Mogador, který nápoje Zajíc vyrábí:

„Dobrý den,
reaguji na Váš dotaz ohledně obsahu kaseinu v našem výrobku Zajíc natural.

Dovolte abych Vám vysvětlil důvod změny značení tohoto výrobku.

Úvodem bych Vás chtěl ujistit, že receptura těchto výrobků zůstala nezměněna.

Základní surovina pro výrobu této řady výrobků je vyráběna v závodě, v němž je kaseinát sodný používán pro výrobu ostatních produktů a mezi jednotlivými výrobami není možné provádět kompletní sanitaci. Tato křížová kontaminace je pak zdrojem kaseinátu sodného, který je obsažen v našich produktech.

Původně jsme zákazníky na tuto skutečnost upozorňovali uvedením věty „Vyrobeno v závodě, který zpracovává kasein.“, která byla uvedena na obalech výrobků.
Uvedená věta „Vyrobeno v závodě, který zpracovává kasein.“není dle kontrolního úřadu dostatečným upozorněním na obsah kaseinu ve výrobku. Na základě tohoto hodnocení bylo přikročeno ke změně textů na obalech výrobků.
Kaseinát byl doplněn do složení a pod složení bylo uvedeno upozornění na obsažené alergeny.

Co se týče reálného obsahu kaseinátu sodného ve výrobcích: max.hodnota obsahu kaseinu, která byla zjištěna, při dodržení návodu na přípravu (25 g zalít 250 ml vody) je 0,1%. Upozorňuji, že hodnota, která je zde uvedena, je maximální, která byla naměřena, průměrná hodnota je tedy pod touto hranicí.
Nicméně, na základě uvedených zjištění a doporučení jsme změnili značení obalu, abychom poskytli našim zákazníkům všechny potřebné informace a zároveň zajistili splnění požadavků, kladených legislativou ČR.

Z vlastní zkušenosti vím, že tyto výrobky jsou konzumovány osobami, které trpí alergií na mléčnou bílkovinu (kasein), bez negativních reakcí organismu – závisí na míře alergie na tuto bílkovinu.

Pro Vaši představu: např. sušené kravské mléko obsahuje průměrně 31% bílkovin, z toho je cca 70% samotného kaseinu.
Tzn., že sušené mléko před obnovením obsahuje 21,7% kaseinu.

Ještě jednou Vás ujišťuji, že receptura zůstala nezměněna a doplnění kaseinátu sodného bylo provedeno ke splnění požadavků legislativy na základě doporučení kontrolního úřadu a doufám, že je toto vysvětlení rozptýlí Vaše obavy.

S pozdravem

Karel Odstrčil
Mogador s. r. o.
Tř. T. Bati 1664
765 02 Otrokovice“

a zde reakce z vegshop.cz:

„Je mi jasné, že pro  spoustu veganů a veganek je obsah kaseinátu problém, jednoduše z principu a přesvědčení. Souhlasím s nimi, je zde jedno velké ALE (předpokládám ovšem, že výrobce píše pravdu, což tofužel ne vždy platí). Výrobce uvádí, že obsažený kaseinát není v receptuře výrobku, ale je uveden ve složení, protože se na výrobní lince míchají i další neveganské výrobky. Není to omluva, jsem pro to, psát a apelovat na ně, ať linky čistí, nejen kvůli veganům, ale třeba i kvůli alergikům. Je třeba si ale uvědomit jednu věc, ne každý, kdo má nějaký nápad na výrobu vegaského výrobku, si může dovolit zakoupit celou výrobní linku jen pro sebe. Můžu říct, že takových výrobců, kteří využívají zařízení jiné firmy je hodně. Časem se třeba výrobek stane úspěšným natolik, že se vyplatí linku zakoupit, ale myslím, že takových veganských výrobků ještě mnoho není. Proto bych třeba já osobně nebyl v těchto případech striktně odmítavý, spíš bych se snažil výrobce přesvědčit o vhodnosti úpravy výrobního postupu, tak aby byl více vyhovující našim potřebám.“

10 komentářů to “Nápoje Zajíc a kasein”

 • tomas

  Není v tomhle výrobku problémovej taky emulgátor E 471?

 • Lea

  Jsem vegetarián a mířím, spíš rychle než pozvolna, k celkovému veganství, ale ve stopovém množství živočišných složek ve výrobcích zas takové nebezpečí nespatřuju. Jak je napsáno výše, prostě to ta musí být uvedeno, když dělá společnost víc produktů na stejné lince. Víc mě štvou firmy, které se zabývají jen vege-stravou, co musí do steaku prdnout aspoň bílek.

 • Biolog - nevegan

  Takže v roztoku 25 g Zajíce v 250 ml vody je 0,1% kaseinátu. To znamená, že reálně je v Zajdovi kaseinátu 1%. To už je trochu moc na to, aby to výrobce sváděl na nějaké znečištění. Jednoprocentní znečištění výrobku výrobkem jiným hlavně je v rozporu s legislativou hygieny provozu (představte si, že vám někdo dá kilo mouky, přičemž tam je deset gramů cukru, a řekne „sorry jako, znečištění z linky“ – to byste mu sežrali?)
  Spíš bych řekla, že vykouzlil politicky korektní odpověď a tahá vás za nos, aby nepřišel o kupce 😉 Poukazuje na to i fakt, že vám napřímo neřekne, kolik kaseinátu je v hotovém výrobku, ale kolik ho je ve výrobku výrazně zředěném – protože pak to procento přece vypadá menší 🙂

 • Kristýna

  Tak já teda nevím, mám poměrně krátkou dobu zjištěnou intoleranci na kasein a musím vše vysadit. Zajíc mi vždy chutnal, ale až teď jsem si přečetla, že je tam kaseinát sodný. Nerada bych kvůli jednomu druhu “mléka” měla opět problémy. Smím to tedy nebo ne? 🙁

 • Klára

  Bohužel i tak údajně malé množství, že si dám dvě lžičky do kafe, tak je mi pak zle. Nesnesu mléko a vůbec cokoliv z něj. Tak jen pro info.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Statistical data collected by Statpress SEOlution (blogcraft).